Fazuľová polievka so šunkou

Potrebujeme:

220 g bielej fazule, 1 l vody, 1 kosť zo šunky, 1 l šunkového alebo zeleninového vývaru, 1 veľký olúpaný zemiak nakrájaný na menšie kocky, 1 veľká očistená mrkva nakrájaná na kolieska, 1 očistená stonka zeleru nakrájaná na kocky, 350 g varenej šunky nakrájanej na kocky, 100 g očisteného, prepláchnutého a nasekaného čerstvého špenátu, 1 dl citrónovej šťavy, čerstvo mleté čierne korenie, 4 očistené jarné cibuľky nakrájané na kolieska, 2 ČL sekaného petržlenu

Ako na to:

Fazuľu povarte 2 min. vo vode, potom odstavte hrniec z ohňa, zakryte pokrývkou a nechajte hodinu stáť. Fazuľu sceďte, prepláchnite a nechajte odkvapkať. Potom ju vráťte do hrnca, pridajte šunkovú kosť, prilejte vývar a priveďte do varu. Znížte teplotu, hrniec prikryte a na miernom ohni varte 45 - 60 min., kým fazuľa nezmäkne.
Kosť zo šunky vyberte, do polievky pridajte zemiak, mrkvu a zeler, prikryte pokrývkou a pri miernej teplote varte15 min. Pridajte šunku, špenát, citrónovú šťavu, ochuťte štipkou korenia a varte ďalších 10 min. Nakoniec pridajte jarnú cibuľku a petržlen.

17.09.2006

Podobné recepty