Morka s prílohami

Potrebujeme:

morku asi 3,5 kg, soľ, čerstvé mleté korenie, 250 ml silného hydinového vývaru na podlievanie
Plnka: 2 kusy stopkového zeleru, 1 cibuuľu, 75 g masla, 200 g klobáskovej zmesi, 1 zväzok petržlenu, 4 vetvičky tymianu, 3 vetvičky šalvie, soľ, čerstvé mleté korenie, 200 ml slepačieho vývaru, 400 g staršieho bieleho chleba alebo pečiva, 3 PL rozpusteného masla
Omáčka: 100 ml suchého bieleho vína, 200 ml smotany na varenie

Ako na to:

Plnka: Cibuľu a zeler ošúpeme a nakrájame na kocky.
Bylinky umyjeme, osušíme a nasekáme. Na panvici speníme maslo a asi 5 minút v ňom smažíme cibuľu a zeler na miernom ohni. Pridáme klobáskovú zmes a za stáleho miešania ďalej pečieme asi 3 až 4 minúty.
Potom k zelenine s klobásou primiešame pripravené bylinky a všetko ochutíme soľou a korením. Suchý chlieb postupne premiešame s vývarom a zeleninovou zmesou tak, aby sme získali hmotu vlhkej, ale nie tekutej konzistencie.
Morku umyjeme.Zvnútra i zvonka ju potrieme soľou a korením a naplníme pripravenou chlebovou plnkou. Potom morku zašijeme kuchynskou niťou.
Rozpustené maslo zohrejeme na veľkom pekáči na sporáku. Na silnom ohni v ňom opečieme morku zo všetkých strán a polejeme hydinovým vývarom.
Pripravenú morku uložíme hruďou nahor a mierne pečieme na spodnom rošte rúry asi 2,5 hodiny. Priebežne polievame výpekom. Upečenú morku zabalíme do hliníkovej fólie a necháme krátko odpočívať.
Omáčka: Vychladnutý výpek zbavíme tuku a znova zohrejeme na sporáku. Pridáme víno a prelejeme cez jemné sitko do hrnca. Varíme na silnom plameni, až kým nám nezostane len polovica pôvodného množstva.
Potom výpek zalievame postupne smotanou a varíme do zhustnutia.
Ochutíme soľou a korením a podávame v omáčkovej mise.
Podávame s hrozienkovými knedličkami s orechmi, zemiakmi z rúry, glazovanou zeleninou a brusnicovou omáčkou.

05.12.2008

Podobné recepty