Mexické placky

Potrebujeme:

na 20 placiek
5 hrnčekov hladkej múky, 1/2 sáčku kypriaceho prášku, lyžičku soli, 1 hrnček teplej vody, 125 g masla na pečenie alebo 125 g masti bez oškvarkov

Ako na to:

Do nádoby si preosejte (nemusíte, ale je to lepšie) múku, pridajte kypriaci prášok a soľ. Jemne premiešajte vareškou a vlejte hrnček teplej vody (nie vriacej!). Premiešajte a pridajte maslo alebo masť. Ak použijete maslo, placky budú mať vynikajúcu chuť, ale nebudú elastické, teda sa nehodia pre prípravu zabaľovaných jedál – nemôžu poslúžiť ako palacinky alebo tortilly. Masť zaistí nielen vynikajúcu chuť, ale i elasticitu, a potom nie je problém do placky zabaliť čokoľvek.
Po dôkladnom premiešaní ho vyklopte z misy na jemne pomúčenú dosku alebo kuchynskú linku, kde budete môcť bez obmedzenia cesto hniesť. Tu nastáva zdĺhavá časť prípravy placiek, totiž hnetenie a vyvaľovanie. Hneďte cesto približne 20 minút, aby v ňom nezostali žiadne hrudky, bolo jemné a nelepilo sa. Pokiaľ máte pocit, že sa cesto lepí, posypávajte ho jemne múkou, tú zapracujte do cesta a postup opakujte, dokiaľ nebude cesto nelepivé.
Až budete mať cesto zhnetené, vytvarujte ho do valcovitého bochníka, z ktorého si ukrajujte cca 2–3 cm kolieska. Tie potom vytvarujte do kruhu, „pľacnite“ na pomúčenú dosku a vyváľajte guľatú placku s maximálnym priemerom ako má vaša panvica, aby ste potom nemali problém placky osmažiť.
Pred smažením rozohrejte panvicu na maximum. Placky na ňu ukladajte a zhruba po minúte otočte. Hotová placka má jemne nahnedlé (nie však načernalé) opuchy a fliačiky. Odložte si ju na tanier, môže byť konzumovaná ihneď.
Ak chcete zvýšiť pružnosť placiek napríklad pri príprave tortíll, odložte ich cez noc v sáčku alebo miske s pokrievkou do tmy. Druhý deň budú ešte vláčnejšie.

05.03.2009

Podobné recepty