Kandizovanie ovocia

Potrebujeme:

zrelé ešte pevné plody ovocia (marhule, hrušky, malé jahody, čerešne, mirabelky, broskyne, slivky, hrozno,...)

Ako na to:

1. deň
Z 300 ml vody a 250 g zaváracieho cukru vyrobíme cukrový roztok.
Varíme ho tak dlho, kým v studenom stave netvorí nitky. Nalejeme ho na ovocie, uložené na plytkej mise. Ovocie musí byť roztokom úplne zaliate.
Povrch prikryjeme kúskom pergamenu, aby sirup nevyschol. Necháme 24 hodín odstáť. Uvedené množstvo postačí asi na 500 g ovocia. V jednom cukrovom roztoku by sme mali kandizovať iba jeden druh ovocia.
2. deň
Plody vyberieme dierkovanou naberačkou zo sirupu, dáme ich odkvapkať na tortovú mriežku a prebytočné množstvo roztoku zachytíme do misy.
Všetok cukrový roztok, ktorý teraz trocha zredol, znova povaríme so 60 g cukru na každých 300 ml roztoku, až kým cukor nezačne tvoriť nitky. Sirup nalejeme na ovocie, tak ako v prvý deň.
3. až 7. deň
Denne opakujeme postup z 2.dňa.
8. deň
Zachytený cukrový roztok zohrejeme, tentoraz so 100 g zaváracieho cukru, pridáme ovocie a všetko spolu necháme 3–4 min. variť. Ovocie sa pritom pekne napne. Potom dáme cukrový roztok spolu s ovocím do misy, znovu ich zakryjeme pergamenovým papierom a necháme odstáť 48 hod.
10. deň
Postupy z 8.dňa zopakujeme ešte raz, ale tentoraz všetko necháme odstáť 4 dni.
14. deň
Ovocie dierkovanou naberačkou vyberieme zo sirupu a necháme odkvapkať na tortovej mriežke. Usušíme ho v rúre asi pri 50°C, alebo na inom teplom mieste, pričom plody z času na čas obrátime.
Ovocie je hotové, keď plody už nie sú na dotyk lepkavé a hodvábne sa lesknú.
A na záver:
Zavinuté v alobale alebo voskovom papieri môžeme kandizované ovocie uchovať na chladnom suchom mieste niekoľko mesiacov. Je originálnou a chutnou maškrtou, používať ho môžete na ozdoby na torty, koláče a dezerty, môžeme ho tiež zapiecť do ovocných chlebíkov.

06.03.2009

Podobné recepty