Vianočka s mandľami a hrozienkami

Potrebujeme:

750 g polohrubej múky, 100 g cukru, 150 g tuku, 4 žĺtka, 50 g droždia, 100 g mandlí, 100 g hrozienok, 3/8 l mlieka, 5 g soli, vanilínový cukor, 1 vajce, tuk na plech

Ako na to:

Z trošky cukru, mlieka, 2 lyžíc múky a droždia si pripravíme kvások. Vo vlažnom mlieku rozpustíme soľ, cukor, vanilínový cukor, tuk a nakoniec do neho zamiešame žĺtky. Pripravenú zmes nalejeme do misy na preosiatu múku a pridáme kvások. Varechou suroviny zmiešame.
Cesto miešame dovtedy, kým sa nelepí na varechu. Preložíme ho na pomúčenú dosku a ešte vypracujeme rukami. Cesto musí byť tuhšie a nesmie sa chytať rúk ani podložky. Takto pripravené cesto necháme asi 3 hodiny kysnúť. Vykysnuté cesto rozdelíme na 8 častí, z ktorých vytvarujeme rovnaké pásy.
Spodnú časť vianočky pletieme zo 4 prameňov, preložíme na vymastený plech (vyložíme papierom, aby sa cesto neprilepovalo – bude vysoké). Chrbtom ruky s vystretými prstami urobíme do stredu copu ryhu, do ktorej nasypeme časť sparených mandlí a hrozienok. Do nej dáme ďalší cop upletený z 3 prameňov. Znovu urobíme chrbtom rúk ryhu a nasypeme mandle a hrozienka. Posledný diel cesta rozdelíme na polovičku a vytvarujeme 2 tenšie pramene, ktoré stočíme.
Mandľami a hrozienkami nakoniec môžeme posypať aj vrch vianočky.
Aby sa vianočka počas pečenie nerozpadla, prepichneme ju špajdľou asi na 3-4 miestach po dĺžke.
Upletenú vianočku necháme ešte na plechu asi ¾ hodinu odpočinúť.
Nakoniec ju potrieme rozšľahaným vajíčkom, vložíme do rozohriatej rúry a pečieme asi 1 a ½ hod.
Po úvodných 10 min zapečenia pri 220°C znížime teplotu na 180°C.
Pred koncom pečenia môžeme vianočku zakryť papierom na pečenie alebo alobalom.

05.11.2008

Podobné recepty